Problemy z widzeniem po 40 roku życia, czyli wszystko o Prezbiopii.

W naszym organizmie przez całe życia zachodzi wiele zmian, od wieku dziecięcego poprzez okres dojrzewania i przejścia w wiek dorosły. Widzenie również może zmieniać się z wiekiem. Czasami dowiadujemy się o wadzie wzroku, którą trzeba skorygować lub zmienić korekcję.

Nasze oczy są bardzo skomplikowanymi „urządzeniami’, które przekazują informacje świetlne do mózgu. Widzenie jest najważniejszym ze zmysłów człowieka. Aż 80% informacji z otoczenia dociera do naszego mózgu przez narząd wzroku. Zadanie oczu polega na skupieniu światła na siatkówce, gdzie informacja świetlna przekazywana jest dalej do mózgu jako impuls elektryczny.

Oczy od urodzenia obdarzone są wspaniałą funkcją, która nazywa się akomodacją. Proces akomodacji pozwala nam widzieć przedmioty znajdujące się blisko oka. Polega ona na zmianie kształtu soczewki wewnątrzgałkowej, a co za tym idzie zmianie mocy układu optycznego oka. Prawidłowo działająca akomodacja podczas patrzenia w dal jest nieużywana, a zaczyna działać, kiedy patrzymy na coś z bliska. Niestety z wiekiem akomodacja maleje wskutek fizjologicznych procesów starzenia się soczewki wewnątrzgałkowej (dla przykładu 6 letnie dziecko przeczyta drobny tekst z odległości 5-7 cm od oka, osoba w wieku 35 lat widzi ten tekst wyraźnie z odległości ok 15 cm od oka).

Po 40 roku życia wiele osób zaczyna mieć problemy z czytaniem, czyli z prezbiopią, często nazywaną w Polsce starczowzrocznością. Prezbiopia jest naturalnym procesem związanym ze starzeniem się oka. Mamy tu do czynienia z brakiem elastyczności soczewki wewnątrzgałkowej, przez co nie jest możliwe zogniskowanie obrazu widzianego z bliska na siatkówce. Światło skupia się za siatkówką co daje efekt nadwzroczności. Osoby w wieku 40-45 lat zaczynają mieć problemy z czytaniem, w szczególności małego druku, co objawia się głównie koniecznością czytania przy lepszym oświetleniu oraz oddalaniem od oczu czytanego tekstu (często wada ta żartobliwie nazywana jest wadą zbyt krótkich rąk). Prezbiopia pogłębia się aż do 65-70 roku życia, kiedy ulega zahamowaniu.

Jakie są możliwości korekcji tej wady? Oczywiście pierwszym krokiem jest badanie wzroku u Specjalisty. Następnie możemy zdecydować się na dwie pary okularów: okulary korekcyjne do czytania i druga para okularów do pracy z komputerem. Jeżeli wybierzemy takie rozwiązanie musimy pamiętać, aby soczewki okularowe posiadały antyrefleks, który będzie zapobiegał odbiciom światła od powierzchni soczewki okularowej, poprawi jej przejrzystość, a to zaowocuje lepszą jakością widzenia. W sytuacji, kiedy chcemy mieć jedną parę okularów, optyk może zaproponować nam tzw. Okulary progresywne do pracy z bliska. Oznacza to, że jeśli używamy okularów do czytania i do pracy z komputerem będzie to lepsze rozwiązanie, gdyż tekst dokumentów czy książki czytamy z odległości 40 cm, a ekran komputera często jest w odległości 65-70 cm. Okulary progresywne do pracy z bliska mają niewielką zmianę mocy przechodząc od słabszej mocy w górnej części soczewki do większej mocy w dolnej części soczewki, co daje świetną ostrość widzenia w tych odległościach.

Często widzimy osoby po 40 roku życia używające dwóch par okularów –jednych do czytania, drugich do patrzenia w dal. W takiej sytuacji możliwe jest zastosowanie okularów dwuogniskowych z widoczną częścią do bliży lub okularów progresywnych. Obecne konstrukcje okularów progresywnych pozwalają na płynne przejście mocy od części do dali do części do bliży. Okulary progresywne nie mają tak jak okulary dwuogniskowe widocznej części do bliży, są bardziej dyskretne i mogą zapewnić doskonałe widzenie w różnych odległościach. A co najważniejsze jedną parę okularów używamy do wszystkich odległości. Nowoczesne okulary progresywne pomogą nam zapomnieć o kilku parach okularów, których musieliśmy dotąd używać: jednych do czytania, drugich do pracy przy komputerze i trzecich do jazdy samochodem i do chodzenia. W obecnych czasach większość firm produkujących soczewki okularowe, daje miesięczną gwarancję adaptacji na okulary progresywne. Oznacza to, że jeśli klient nie przyzwyczai się w ciągu 1 miesiąca do okularów progresywnych, otrzyma w zamian 2 pary soczewek okularowych jednoogniskowych, jedne do czytania, a drugie do patrzenia w dal. Zachęcam wszystkie osoby, które używają kilku par okularów do zmiany na okulary progresywne, które pozwalają na swobodne czytanie, pracę przy komputerze, oglądanie telewizji, jazdę samochodem i widzenie z daleka. Wszystko to w jednej parze okularów, idealne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie komfort widzenia i wygodę.

Jedną z najnowocześniejszych metod korekcji prezbiopii są soczewki kontaktowe. Wiele osób po 40 roku życia uważa, że soczewki kontaktowe są tylko dla młodych ludzi, co jest nieprawdą. Obecnie w doskonały sposób możemy skorygować tą metodą problemy z widzeniem z bliska związane z wiekiem. Do najpopularniejszych metod korekcji prezbiopii za pomocą soczewek kontaktowych zaliczamy soczewki MultiFokalne. Soczewka taka posiada zmienną ogniskową, co oznaczą, że dzięki niej możliwe jest widzenie w dal i z bliska oraz w odległościach pośrednich, np. pracując przy komputerze. Soczewka kontaktowa wydaje się być idealnym rozwiązaniem dla osób po 40 roku życia: jak pokazują badania 32% osób w wieku 50-60 lat uważa, że noszenie okularów jest niewygodne, co 4 osoba zdejmuje okulary podczas spotkań towarzyskich i aż 51% uważa, że wie niewiele na temat soczewek kontaktowych. Dlatego zachęcam i polecam swoim pacjentom soczewki kontaktowe MultiFokalne. Wszystkich zainteresowanych zapraszam na dopasowanie soczewek kontaktowych. Soczewki kontaktowe MultiFokalne to najnowsze rozwiązanie optyczne w korekcji wad wzroku, dlatego mogą dać doskonałą jakość widzenia we wszystkich odległościach.

Podsumowując spostrzeżenia dotyczące prezbiopii możemy zauważyć, że jest wiele metod korekcji tej wady. Oczywiście ważne są regularne badanie optometryczno – okulistyczne. Należy pamiętać, że odpowiednia korekcja prezbiopii poprawia jakość życia i daje satysfakcję z czynności wykonywanych z bliska.

Autor: Wojciech Nowak – Optometrysta, Specjalista Korekcji Wad Wzroku, Salon Optyczny Perfect Eye Optic

One Comment

  1. nomore

    Bardzo dobry tekst. Moim zdaniem bardzo ważne jest to, żeby mieć świadomość, że może spotkać każdego, jeśli się skończy 40 lat. Poza tym też nie można panikować to nie jest choroba. W moim przypadku bardzo dobrym rozwiązaniem okazały się okulary z soczewkami progresywnymi Jzo. Nie muszę mieć kilku par okularów, a widzę bardzo dobrze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *